Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec wspólnie będą świętować rocznicę wejścia Polski do UE we Frankfurcie nad Odrą oraz w Słubicach.
Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec wspólnie będą świętować rocznicę wejścia Polski do UE we Frankfurcie nad Odrą oraz w Słubicach.
We wtorek 30 stycznia, szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski gościł w stolicy Niemiec. Podczas spotkania z Minister Spraw Zagranicznych Niemiec, Annaleną Baerbock toczyły się rozmowy o współpracy polsko – niemieckiej. Po wizycie w Kijowie, to właśnie Berlin stał się następnym przystankiem w podróży dyplomatycznej polskiego polityka odpowiedzialnego za stosunki międzynarodowe. Co podkreśla rangę wizyty i chęć poprawy relacji między sąsiadami.
O chęci poprawy wzajemnych relacji informuje także sieć redakcji RND – serwis krajowy dla ponad 60 dzienników w Niemczech. Reporterka RND podkreśla, że wizyta Sikorskiego w Berlinie jest „znakiem demonstracyjnym”. „Po latach napiętych stosunków za rządów narodowo-konserwatywnego PiS (…) i jego zdecydowanie antyniemieckiego i antyeuropejskiego kursu, stosunki między oboma krajami mają stać się znowu bardziej przyjazne” – czytamy.
Relacjonując konferencję prasową po spotkaniu Sikorskiego z Baerbock, RND zauważa, że spotkaniu towarzyszył „zupełnie inny ton”. Redaktorka zwraca uwagę na podkreślenie przez Baerbock wspólnych działań dotyczących wojny w Ukrainie i sytuacji na Bliskim Wschodzie. „Niemal mimochodem dodała, że (Niemcy i Polska) będą teraz współpracować ‘ściślej, lepiej i w tym samym tempie' oraz ‘wzmacniać Europę z jeszcze większą energią'. Wielkie słowa pozostawiła Sikorskiemu, który powiedział: ‘Mamy nadzieję na przywrócenie zaufania'” – relacjonuje RND.
Jednym z poruszanych tematów była również zbliżająca się rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Podczas spotkania obaj ministrowie uzgodnili, że wspólnie będą świętować tę ważną datę we Frankfurcie nad Odrą oraz w Słubicach. Obydwie miejscowości mają szczególne znaczenie ze względu na bliskie sąsiedztwo granicy polsko-niemieckiej. Obchody będą okazją do uhonorowania osiągnięć Polski jako członka Unii Europejskiej oraz podkreślenia znaczenia współpracy między naszymi krajami.
Rekordowa współpraca gospodarcza Polski i Niemiec
Wymiana handlowa między Polską a Niemcami w 2022 roku osiągnęła rekordowy poziom 167,7 miliarda euro. Polska to piąty najważniejszy partner handlowy Niemiec – informuje Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
Izba powołała się na dane niemieckiego Federalnego Urzędu Statystycznego Destatis. Podkreślono, że Polska obroniła swoje piąte miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec za Chinami, Holandią, Stanami Zjednoczonymi i Francją.
Izba podała, że obroty w handlu dwustronnym między Polską a Niemcami w 2022 roku osiągnęły 167,7 mld euro, czyli równowartość około 800 mld zł. "Eksport Polski za zachodnią granicę wzrósł w 2022 roku o około 12 proc. do 77,32 mld euro (366,45 mld zł), natomiast import niemieckich towarów nawet o prawie 15 proc. do 90,26 mld euro (427,78 mld zł)" - zauważono.
"Pomimo znaczących zawirowań w ostatnich latach, handel dwustronny okazał się stabilny dla naszych dwóch krajów" - podkreślił, cytowany w komunikacie, dr Lars Gutheil, dyrektor generalny i członek zarządu Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK Polska). Dodano, że wzrost ten tylko częściowo można wytłumaczyć rosnącą inflacją. Ważnym powodem jest raczej wzrost wartości dodanej polskiej produkcji.
Izba podkreśliła przy tym, że "handel z Niemcami ma dla Polski duże znaczenie gospodarcze". Zwrócono uwagę, że według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, sprzedaż do sąsiedniego kraju stanowiła prawie 28 proc. całego eksportu, a zakupy towarów z Niemiec ponad 20 proc. całego importu w 2022 roku.
AHK Polska obserwuje również zwiększone zainteresowanie niemieckimi inwestycjami w Polsce. W 2022 roku do izby wpłynęło około dwa razy więcej zapytań od potencjalnych inwestorów niż w roku poprzednim. "Inwestycje międzynarodowe koncentrują się na sektorach usług biznesowych, przemyśle motoryzacyjnym i technologii energetycznej/klimatyzacyjnej" - czytamy.
"W ostatnich miesiącach niemieckie firmy zapowiedziały lub rozpoczęły realizację inwestycji w zaawansowane technologie" - wskazał Gutheil. Często - jak dodał - są to inwestorzy, którzy od lat działają w Polsce i rozszerzają lub modernizują swoją działalność. "W ten sposób znacząco przyczyniają się do rozwoju innowacji w kraju, a jednocześnie sprawiają, że ich dostawcy są bardziej zrównoważeni i konkurencyjni w środowisku międzynarodowym" - ocenił dyrektor zarządzający AHK.
Opracowanie na postawie: DW , IloveSłubice, pap
Zdjęcie: Ebrahim Noroozi/AP/picture alliance