Business-Lunch w Gorzowie Wlkpl.

W Gorzowie, lubuscy przedsiębiorcy rozmawiali o możliwości rozwoju biznesu w Brandenburgii Wschodniej

W czwartek, 29 czerwca odbyła się w Gorzowie konferencja polsko – niemiecka Business na Lunch – Możliwości rozwoju biznesu w Brandenburgii Wschodniej. Niecodzienne miejsce czekało na gości czwartkowej konferencji. Spotkanie odbyło się w Sali kinowej Helios, w gorzowskiej Galerii Askana.

Organizatorem konferencji było Business Location Network czyli grupa podmiotów i samorządów z terenu Brandenburgii Wschodniej, które maja na celu pomóc polskim przedsiębiorców inwestować właśnie we wschodniej części Brandenburgii.

Aleksander Buwelski z Investor Center Uckermark w swojej prezentacji pokazał jak ważna jest współpraca pomiędzy oboma krajami, dodał, że wszelkie porady ekspertów w ramach BLN są bezpłatne i w języku polskim. Przedstawiciele Business Location Center aktywnie włączają się wszelkie inicjatywy, które wpływają na rozwój gospodarczy pogranicza, a także powodują wymianę kontaktów gospodarczych po obu stronach granic dodał Aleksander Buwelski

Irina Kania z Investor Center Ostbrandenburg wskazała konkretne polskie firmy, które już aktywnie działają na terenie Brandenburgii Wschodniej. Na razie najwięcej polskich firm w Brandenburgii Wschodniej stanowią firmy zajmujące się handlem detalicznym (20 proc. polskich firm w tej części landu), transportem (17 proc.) i robotami budowlanymi (14 proc.). Niemcy zaufali takim firmom jak Venol Motor, Eobuwie.pl, Grupa Azoty, Boryszew, CCC czy Smyk – przedstawiała Irina Kania.

Gdyby nie polscy pracownicy, wiele niemieckich firm musiałoby zawiesić działalność - mówił z kolei Mariusz Rzeźnikiewicz, przedstawiciel Der Mittelstand BVMW, wskazał również niemieckie przedsiębiorstwa, które dzisiaj szukają partnerów po stronie polskiej.

Każdy, czy to z jednej strony granicy, czy z drugiej, szuka klienta dla siebie. I my też to robimy. Klub sportowy to biznes jak każdy inny –Waldemar Sadowski. Prezes Stali Gorzów. Uczestnikom konferencji prezes Stali mówił o efektach pozyskiwania kibiców i biznesu po drugiej stronie Odry. Gorzowianie wykorzystują bowiem to, że północno-wschodnie Niemcy to „zagłębie żużlowe”.

Łukasz Szeląg z Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego w swojej prezentacji wskazywał jak ważną rolę pełni odnawialne źródła energii w rozwoju regionu transgranicznego. Pomorze Zachodnie, północna część Województwa Lubuskiego to obszary, które mocno stawiają na zieloną energię. Idea „Doliny Energii” to możliwość budowy zielonego rynku o profilu przemysłowym.

 

 Galeria