Business Location Network gośćmi POZnań Speedway Business Club
Poznań, 30.05.2023
Na spotkaniu POZnan Speedway Business Club przedstawiciele BLC na czele z prezesem Investor Center Ostbrandenbug, panem Christopherem Nüßleinem rozmawiali z partnerami żużlowego klubu PSŻ Poznań o możliwościach biznesowych dla polskich przedsiębiorców w Niemczech.
Pani Irina Kania z Investor Center Ostbrandenburg podkreślała rolę regionu Brandenburgii Wschodniej jako miejsca idealnego do inwestowania dla wielkopolskich przedsiębiorców. To właśnie tuż za polską granicą biznes ma się doskonale, a stosunki polsko – niemieckie wpływają również na gospodarkę finansową obu krajów. Pani Kania przedstawiła także informację o ICOB, czyli o instytucji wspierającej gospodarkę i jednocześnie centrum myśli gospodarczej i naukowej we Frankfurcie nad Odrą. To właśnie tutaj są opracowywane indywidualne oferty dostosowane do wymogów danej branży dla inwestorów w kraju i za granicą. Investor Center Ostbrandenburg oferuje wszechstronne doradztwo w zakresie optymalnej lokalizacji w polsko-niemieckim regionie gospodarczym jak i doradztwo we wszystkich kwestiach dotyczących utworzenia działalności. Co ważne doradztwo również w języku polskim.
Pan Aleksander Buwelski z Investorcenter Uckermark w Schwedt nad Odrą przedstawił konkretne możliwości i sposoby inwestowania przez polski biznes w Niemczech takie jak np. forma sukcesji. Przejmowanie niemieckich przedsiębiorstw to ogromna szansa dla polskich małych i średnich firm rodzinnych przebicia się na nowe rynki; dzięki temu zdobywają know-how i kontakty i nowy, ogromny rynek. gdy polska firma chce wejść ze swoim produktem na rynek niemiecki, a potem dalej – na rynki zachodnie, często jest to niezwykle trudne. Szczególnie w branży spożywczej i innych mocno regulowanych prawem sektorów. Rozwiązaniem staje się przejęcie lub nawiązanie partnerstwa z lokalną firmą i ominięcie w ten sposób barier handlowych oraz typowych trudności związanych z tworzeniem tam biznesu od podstaw. Rolą doradców jest weryfikacja wizji właściciela i ocena, czy jego założenia biznesowe dotyczące ekspansji da się zrealizować.
Prezes żużlowego klubu z Poznania, pan Jakub Kozaczyk zaprosił Business Location Center do stałej współpracy, z której z pewnością będziemy korzystać.
Sport żużlowy w Poznaniu ma się całkiem dobrze. W październiku 2005 r. sport żużlowy wrócił do Poznania po dziesięcioletniej przerwie. 9 października 2005 r. rozegrano finałowy turniej eliminacyjny do IMŚ amatorów, a 23 października odbył się indywidualny turniej SPORTINGBET CUP z udziałem zawodowców.
Wiosną 2004 r. powstało Poznańskie Stowarzyszenie Żużlowe, a pod koniec 2005 r. zgłoszono drużynę PSŻ-u Poznań do rozgrywek II ligi i zakontraktowano pierwszych czterech zawodników. Zmagania ligowe drużyny z Golęcina kibice obserwowali nieprzerwanie przez sześć sezonów do 2011 r., po czym wycofano poznańską drużynę z rozgrywek.
Po kolejnej reaktywacji sportu żużlowego zorganizowano w Poznaniu w 2015 r. cykl trzech turniejów pod nazwą Lotto Poznań Speedway Cup, którego zwycięzcą został Marcin Jędrzejewski. W 2016 roku na stadionie Olimpii swoje mecze w roli gospodarza w najwyższej klasie rozgrywkowej odjechali żużlowcy Betardu Sparty Wrocław. W następnym sezonie, ekipa ze stolicy Wielkopolski występująca pod nazwą Naturalna Medycyna PSŻ Poznań zajęła czwarte miejsce po rundzie zasadniczej i awansowała do fazy play off. Wcześniej drużyna ligowa z grodu Przemysława występowała w rozgrywkach II-ligowych w 1991 r. pod nazwą „Polonez”, a ostatni turniej żużlowy przed inauguracją w 2005 r. odbył się w 1995. Był nim EB CUP.
Obecnie poznański klub startuje w 1. Lidze Żużlowej w Polsce.