Władze Brandenburgii oferują rekompensaty Polakom dojeżdżającym do pracy w tym landzie.  Mają one ich zachęcić do pozostania po niemieckiej stronie granicy i kontynuowania pracy. Codzienne dojeżdżanie do Niemiec stało się niemożliwe po wprowadzeniu obowiązkowej, dwutygodniowej kwarantanny dla wjeżdżających do Polski.

Minister finansów Katrin Lange i minister gospodarki Jörg Steinbach uzgodnili środki pomocowe dla pracowników dojeżdżających z Polski do pracy w Brandenburgii, którzy są objęci nowymi polskimi przepisami dotyczącymi kwarantanny. Przepisy te weszły w życie 27 marca. "Zostańcie tu! Będziemy was wspierać", Lange ponowiła dziś swój apel do polskich kolegów.

W myśl uzgodnionych 26 marca regulacji Polacy dojeżdżający do pracy mają od 27 marca otrzymywać rekompensatę w wysokości 65 euro za dzień. Ponadto na każdego przebywającego w Brandenburgii członka rodziny pracownika przysługuje dzienna kwota w wysokości 20 euro. Płatność ta ma zrekompensować dodatkowe koszty związane z pobytem w Niemczech, na przykład koszty zakwaterowania w hotelach lub pensjonatach, koszty posiłków lub inne dodatkowe wydatki. Od jutra 27 marca osoby dojeżdżające z Polski do pracy w Brandenburgii podlegają 14-dniowej kwarantannie w Polsce. W takiej sytuacji nie mogą pracować w Brandenburgii.

Minister gospodarki Jörg Steinbach oświadczył, że działania wspierające mają na celu „skuteczne utrzymanie życia gospodarczego w Brandenburgii. Ma to zasadnicze znaczenie!” Beneficjentami tej płatności są wszyscy Polacy dojeżdżający do pracy w Brandenburgii. ”Rezygnujemy z przywiązywania uwagi do subtelnych różnic, których administracja nie będzie mogła wychwycić w praktyce, a które by jedynie rodziły nowe pytania. Dlatego mówimy wszystkim osobom dojeżdżającym z Polski do pracy w Brandenburgii: „Zostańcie z nami, kontynuujcie proszę swoją pracę” - powiedziała Lange.

Wsparcie ma być wypłacane co najmniej tak długo, jak długo środki wprowadzone po stronie polskiej pozostają w mocy, ale maksymalnie przez trzy miesiące. Brandenburgia wprowadzając takie regulacje podąża za przykładem Saksonii, jednak ze względów praktycznych i faktycznych idzie o krok dalej. Konkretne ustalenia dotyczące warunków wypłaty zostaną dokonane w krótkim czasie w porozumieniu z organizacjami przedsiębiorców i powiatami. "Możecie być pewni. Pieniądze będą." - zapewniła minister finansów Polaków dojeżdżających do pracy.

Izba gospodarcza IHK Ostbrandenburg podała, że nowe przepisy dotyczyć mogą nawet 25 tys. Polaków pracujących w Brandenburgii i Berlinie. Izba opublikowała na swojej stronie wykaz hoteli, ośrodków wczasowych, domów i mieszkań na wynajem, z których oferty skorzystać mogą Polacy pracujący w Brandenburgii.

Źródła: 

https://mdfe.brandenburg.de/cms/detail.php/bb1.c.662408.de#PL_Berufspendler2

https://www.ihk-ostbrandenburg.de/servicemarken/presse/pressemeldung/quarantaene-fuer-berufspendler-4745482

BLOG

Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej

Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

więcej ...

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

więcej ...

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

więcej ...

Wschodnia Brandenburgia staje się logistycznym potentatem

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

więcej ...

Polski inwestor rozwija logistykę na pograniczu

Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

więcej ...

Od 13 czerwca granica polsko-niemiecka znów otwarta

Od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

więcej ...

Jak kupić nieruchomość w Niemczech? | Radio Cosmo

Te informacje mogą przydać się tym, którzy przeprowadzają się do Brandenburgii Wschodniej. Czym różni się procedura kupna nieruchomości w Niemczech od tej stosowanej w Polsce? Audycję z praktycznymi radami ekspertów na ten temat publikuje na swojej stronie Radio Cosmo:

więcej ...

W Brandenburgii mieszka już ponad 22600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym regionie | rbb24.de

Tematem liczby Polaków mieszkających w Brandenburgii zajęli się dziennikarze serwisu rbb24.de. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że przyrost liczby polskich mieszkańców tego landu jest imponujący: z nieco ponad 8 tys. w 2011 roku do przeszło 20 tys. w roku 2018. Według statystyk prowadzonych przez władze Brandenburgii w marcu 2020 roku liczba ta wynosiła już 22,6 tys. osób.

więcej ...

Brandenburgia wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z zagranicy. Są wyjątki.

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

więcej ...

Firmy w Brandenburgii Wschodniej korzystają z pomocy landu w związku z epidemią koronawirusa

Od 9000 do 60000 euro wynosi maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji z programu natychmiastowej pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii.

Land Brandenburgia wspiera małe i średnie firmy oraz samozatrudnionych i wykonujących wolne zawody, którzy z powodu epidemii znaleźli się w położeniu zagrażającym ich dalszemu funkcjonowaniu i wpadli w kłopoty związane z płynnością finansową. Z myślą o nich powstał Program Natychmiastowej Pomocy (Soforthilfeprogramm).

więcej ...

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2018